Erasmus+ EVS önkéntesség



Bővebben az Erasmus+ programról, azon belül az EVS-ről: ITT
Az EVS-adatbázis, ahol a szervezetekre/országokra kereshetünk rá: itt található.



 

EVS projektem Rostockban (Fábián Edit)

(2014.09.03.-2015.06.30.)

2014. szeptember 3-án érkeztem Rostockba, hogy megkezdjem önkéntes munkámat az EVS keretén belül az Institut für neue Medien gGmBH elnevezésű szervezetnél. Visszatekintve az elmúlt öt hónapra, azt mondhatom a projekt az elvárásaim szerint alakul, igazán élvezem a munkámat és nagyon megszerettem magát a várost is.

A fentebb említett szervezet 18 éve szervez interkulturális és transznacionális oktatási és kulturális projekteket, 2004 óta pedig az évente megrendezésre kerülő FiSH elnevezésű nemzeti rövidfilm fesztivált, amely minden évben négy napig veszi birtokba Rostock kikötőjét. Innen a FiSH elnevezés is, ami annyit tesz ”Filmfestival im Stadthafen” EVS projektem alatt a fesztivál szervezésében működök közre a fesztiválszervező iroda tagjaként. S hogy mit jelent ez a gyakorlatban? Kapcsolattartó személyként feladatom a filmkészítők teljes körű tájékoztatása, a nevezett filmek nyilvántartásba vétele, a partnerfesztiválok megkeresése kölcsönös reklámcsere miatt, a programkatalógushoz szükséges adatok beszerzése, valamint egyéb e körben felmerülő feladatok ellátása.

Tekintettel arra, hogy egy olyan épületben (továbbiakban: Frieda23) dolgozom, ahol egy fedél alatt működik pl. mozi, rádió, művészeti iskola, alapítvány és az Institut für neue Medien gGmBH elnevezésű szervezet, lehetőségem nyílt nemcsak számítógépes munkát végezni. A Frieda23 kulturális és művészeti központ. Az intézményekre szoros együttműködés jellemző. Gyakoriak a közös szervezésű rendezvények, amiknek célja a Frieda23 népszerűsítése. Ilyen rendezvények lebonyolításában segédkeztem további két önkéntes társammal. De volt arra is példa, hogy egy nagy közös reggelire invitáltuk az érdeklődőket, amely igazán kellemes hangulatban telt. A mi feladatunk volt a vendégek fogadása, tájékoztatása és kiszolgálása, illetve a rendezvényterület kialakításában való részvétel.

Decemberben a rostocki karácsonyi vásárban is képviseltettük magunkat különböző programokkal gyermekek és felnőttek számára. Pavilonunkban többek között a gyermekek karácsonyi díszeket készíthettek, a felnőttek pedig karácsonyi video- üzenetet küldhettek szeretteiknek, amihez mi biztosítottuk a technikai hátteret.

Szívesen fogok visszaemlékezni a Darßer Naturfilmfestival-ra és a Szczecin European Film Festival-ra is, amelyeken ugyancsak az EVS projektem keretében vettem részt.

Ha kedvet kaptatok és lehetőségetek adódik, elő a bőrönddel és próbáljátok ki magatokat egy másik nyelven az EVS önkéntes szolgálat keretében. Megéri. Nincs más dolgotok, csak eldönteni melyik európai ország szokásaival, kultúrájával szeretnétek megismerkedni.






 

EVS projektem Yoshkar-Olában (Ondruska Rudolf)

(2014.07 - 2015.08)

2014 júliusa és 2015 augusztusa között egy évet töltöttem az oroszországi Yoshkar-Olában, mint EVS önkéntes. A város Moszkvától 900 km-re keletre található. Tekintve, hogy az egyetemen annak idején történelem és orosz volt a két szakom így egy régi álmom vált valóra azzal, hogy 12 hónapot élhettem a - szintén finnugor - mari nép fővárosában.

A fogadó fél az „OPORA” volt, egy 2006-os alapítású non-profit szervezet. Tevékenységük rendkívül sokrétű – ifjúsági alapítványként definiálják magukat, de az egészséges életmód népszerűsítésétől kezdve az emberi jogokon át az idősekkel való munkáig szinte mindennel foglalkoznak.

A kinn tartózkodásom első fél éve alatt beutaztam a Mari Köztársaságot, eljutottam egészen eldugott falvakba is, ahol a mari nyelvet még mindig aktívan használják és a néphagyományok is még elevenen élnek. Előadásokat tartottam Magyarországról, vagy éppen népi játékokat játszottam a fiatalabbakkal. Az utazás nem volt egyszerű a nagy távolságok közepette, de a helyiek vendégszeretete és a gyerekek lelkesedése megérte a fáradtságot.

Az Mari Köztársaság Oroszország egy kevésbé ismert, eldugott része, ahova ritkán jutnak el külföldiek, így a helyi diákoknak ritkán van lehetősége arra, hogy gyakorolják az (angol) nyelvtudásukat. A helyzetet javítandó, hetente kétszer tartottam nyelvórát, egyet a kezdőknek és egyet a haladóknak, valamint segítettem a 2015-ös kazanyi úszó-világbajnokságra készülő önkénteseinek válogatásában.

Külön örömömre szolgált, hogy a fogadó szervezet hathatós támogatásával sikerült megvalósítani olyan ötleteket is, amit „menet közben” jöttek. Az egyik ilyen az „Utazók klubja”, ahol helyi lakosok az EVS önkéntesekkel együtt tartottak élménybeszámolókat utazásaikról, úgy, hogy minden hónapban egy másik ország volt terítéken. Ezen kívül ellátták a jelenlevőket praktikus tanácsokkal is, így segítve az érdeklődőket.

Az egyik legjobban sikerült ötletem viszont az a sakk-klub volt, amelyet az egyik közeli falu hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó iskolájában alapítottunk. Rendszeresen, minden héten tartottam órákat, a teljesen kezdőktől a haladókig, mindenki számára. A klub sikeresnek bizonyult és sikerült jól kihasználni a sakk nevelő aspektusait is.

Segítettem több, kisebb rendezvény megszervezésében is, mint például a „Menni vagy maradni?” elnevezésű vitaest, ahol a megvitattuk a fiatalok lehetőségeit a Mari köztársaságban, valamint a „Nyitott szemek” szociális színház pályázatának megírásában. A pályázat nyert, az 5 napos tréninget követő nagybemutatót pedig nagyjából 100 iskolás látta, nagy sikerünk volt.

A projektem fő eseménye az évente megrendezett Tramplin tábor volt, ahol kétszer is sikerült részt vennem. A körülmények nem egyszerűek, 17 nap az erdőben, sátorban, a civilizációtól távol. Az időjárás és a szúnyogok sokszor tettek próbára minket, de az élmény felejthetetlen volt. Csináltam mindent, amire éppen szükség volt – meséltem Magyarországról, énekeltem népdalokat, fát vágtam láncfűrésszel, és építettem eső elleni menedéket.

A kinn tartózkodásom természetesen nem csak a munkáról szólt, szerencsére volt időm utazgatni is és hála a helyiek kedvességének és az orosztudásomnak sok ismerősre tettem szert, akik közül néhányat bátran nevezhetek a barátomnak is.

Nem könnyű összegezni ezt az egy évet, nagyon sok minden történt velem, rengeteg élménnyel és tapasztalattal lettem gazdagabb. Fürödtem a jeges folyóban, voltam igazi orosz szaunában, több mint 10.000 km-t utaztam szárazföldön, másztam sziklát és eljutottam olyan helyekre, ahol korábban külföldi még nem járt.

Nem volt mindig könnyű, az orosz tél és a környezet néha próbára tett, de sokat fejlődtem – és nem csak a nyelvtudás terén. Egy percig nem bántam meg, hogy így döntöttem, az EVS önkéntesség egy fantasztikus lehetőség, amit mindenkinek ajánlok!





 

Szczecin - Lengyelország

(Alexandra és Rita)

E két leányzó 2015-ben két teljes hónapot töltött Lengyelországban, a Multi-Kulti jegyében.
Beszámolóikat ITT lehet elolvasni.



 

Nagy Zsófia 2015. szeptemberében kezdte egy éves önkéntes szolgálatát Berlinben


Részlet beszámolójából:

A projektem remek! Nagyon jó lehetőség a nyelv gyakorlására, hiszen odabenn csak németül tudok kommunikálni. Mindazonáltal a projekten kívül rengeteget használom az angolt is, januárban sikerült a nemzetközi felsőfokú nyelvvizsgám is, aminek sikeréhez számottevően hozzájárult az EVS év.

Számomra a ZeitRaum nem pusztán önkéntes lehetőség, hanem nagyszerű szakmai tapasztalat is, rengeteg mindent csinálunk a betegekkel, így például: zeneterápiás csoport, kreatív csoport (ott lampionokat, tálakat, kaspókat készítünk, mindenféle ötletes kézműves technikával), kirándulós csoport (aminek keretén belül még több mindent felfedezhetek Berlinből), továbbá a különböző betegség típusokról is képet kapok és beleláthatok az itteni szociális ellátási folyamatokba, dokumentációba, sőt még számítógépes kurzusra is elküldtek (az itt használt betegdokumentációs szoftver használatát tanultuk).

A projekt nagyszerű lehetőség konfliktuskezelés, kommunikációs készségek, szervező készségek fejlesztésére és a saját személyiségbeli fejlődést is segíti, hiszen olyan helyzetekben találom magam, amivel egyébként nem biztos hogy találkoznék. Az IJDG pontos, figyelmes és rendkívül készséges velünk! Mindent elintéznek amit kérünk, a fizetés pontos és még arra is oda figyelnek, hogy közösségi eseményeket szervezzenek nekünk.

A lakókörülmények nagyon jók (ekkora szobám otthon sem volt :) és ügyelnek arra is hogy korban, esetleg érdeklődésben is egyező lakótárssal rakjanak össze. Két szemináriumunk volt, ami azon túl hogy utazási lehetőség, alkalmas arra hogy összefoglaljuk és kicsit átgondoljuk hogyan is haladunk a projektünkkel és még mit lehetne esetlegesen beletölteni. A városnak, nyelvkurzusnak és a szemináriumoknak köszönhetően rengeteg kapcsolatra lehet szert tenni, látókört szélesíteni, új barátokat szerezni.

Számomra Berlin csodás már-már hihetetlen, rengeteg lehetőségem van zenélni és kulturális eseményekre járni, a zenélést pedig a projektemben is tudom kicsit használni.




 

Könczöl Tamás 2016. szeptemberében kezdte egy éves önkéntes szolgálatát Szczecinben


Egy kis betekintés Tamás projektjébe, az ő szemével:

"Eleinte nagyon izgalmas volt minden új és érdekes, mostanság kissé monotonná kezdett válni a dolog, szerencsére a kordinátorom (aki szerintem a legjobb kordinátor akit kaphattam(Kuba)) gondoskodik arról hogy ne unjak bele :))

A lengyelem és az angolom is sokat fejlődött , de kezd honvágyam lenni és azért várom már hogy karácsonyra haza látogassak :)) Összességében nagyon jól érzem magam sok új barátom van és tényleg ez egy nagy kaland. ... Nem bántam meg hogy eljöttem :)).
Az oviban, ahol dolgozok magyar napot tartottunk"



 

Andrea Weidinger - Europe Direct Erfurt


Egy kis betekintés Andrea projektjébe, az ő szavaival:

"Túl vagyok a würzburgi on Arrival trainingen. Felejthetetlen élményekkel teli pár nap volt. Az irodában mindig sok a munka és a tennivaló, nem unatkozom. .....Elözö hét pénteken alkalmam volt Dr. Györkös Péter nagykövet úrat, Dr. Babette Winter EU-s ügyekért felelös államtitkár asszony és Bodo Ramelow Türingia miniszterelnökének társasagában fogadni."

Képek az eseményröl:



 

Apró Zsolt - Rostocki EVS projektje


Zsolt - az ERASMUS+ program keretében - Rostockban, a Deutsch-Ungarische Gesellschaft in MV e.V. - régi partnerünk koordinálásában egy helyi/régiós médiával foglalkozó szervezetnél önkénteskedik egy évig (Institut für neue Medien gGmbH).

Egy kis betekintés Zsolt projektjébe, az ő szavaival:

"Weimarban voltam szemináriumon, ami nagyon pozitív élmény volt. Rengeteg új és érdekes embert ismertem meg és a kérdéseimre is választ kaptam. Mióta visszajöttem, minden napra jut valami program munka utánra. (Az egyesület is sok szabadidős programot szervez számunkra, plusz részt vehetünk az itt szervezett kurzusokon. Mar voltam filmanimácios es egy rádiós kurzuson is.) Időközben Roberttel elintéztük az internet összeköttetést is. A nyelvtanfolyra is szívesen járok, heti 1x van és hárman vagyunk rajta, 3 különböző szintű tudással. Ezt probálom saját magam kiegészíteni tandem tanulással.

A lakótarsam (egy osztrák fiú) azt mondja, hogy rengeteget fejlődtem, mert nagyjából mindent megértek, amit mond. Kezdetben voltak problémáim az osztrák dialektusa miatt. Én nem érzek magamon még ekkora fejlődést, de bizakodó vagyok és dolgozok rajta. Hála az egyesületnek, voltunk Lengyelországban is önkénteskedni egy filmfesztiválon, ami szintén jó élmény volt számomra.

Az egyesület tagjai nagyon kedvesek velünk, mondhatni a "tenyerén hordoz az egyesület minket". Az első 2 hónap nem volt túl eseménydús, de ez is beindult az elmúlt pár hétben. ... Bőven van tennivalónk. Az egyesületi kollégák mind nagyon kedvesek és segitőkészek. Hobbiként sportolok, az étkezést pedig otthoni főzessel oldom meg. Hiányzik a tejföl. ... Általánosságban elmondható, hogy minden jó, ha meg valami hiányzik azt megoldom."